Press "Enter" to skip to content

Апостиль документів: сутність, значення та процедури

Апостиль документів – проставлення на них штампа, який робить їх офіційно чинними на території інших країн. Процедура є обов’язковою для виданих в Україні паперів, які будуть використовуватися в країнах-підписантах Гаазької конвенції 1961 року.

Сутність, призначення та цілі апостильної процедури

Проставити апостиль на документ потрібно для його легалізації в інших державах. Процедура апостилювання значно спрощує підтвердження автентичності офіційних паперів, адже замінює тривалий процес консульської легалізації.

Всього одна печатка на документі дозволяє приймати його будь-якими офіційними та приватними організаціями в десятках країн світу. Однак апостилювання має проводитися лише організаціями, які мають на це повноваження.

Які документи можуть бути апостильовані, та уповноважені органи, що видають апостилі

Актуальним є проставлення апостиля на різні адміністративні документи та нотаріальні акти, в тому числі атестати, дипломи, свідоцтва про народження, акти реєстрації шлюбу, медичні довідки тощо. Офіційна легалізація документів та апостиль в Україні здійснюються такими уповноваженими установами:

  • Міністерство юстиції України – там апостилюють судові рішення, нотаріальні документи, папери, видані у РАЦСах;
  • Міносвіти та науки – освітні документи, отримані в навчальних закладах;
  • МВС України – апостиль документів, одержаних в цьому міністерстві;
  • Державна податкова служба.

Кожна з вказаних установ може поставити апостиль на виданих її відомствами документах за зверненням громадянина. Процедура передбачає виплату певної грошової суми, а дія штампа безстрокова.

Процес отримання апостиля

Щоб проставити апостиль, необхідно звернутися до вказаних вище установ з документами та заявою. Однак вся процедура займає тривалий час, тому краще замовити апостиль документів (Київ) терміново або у звичайному режимі в бюро перекладів Legalab. Його спеціалісти візьмуть на себе повне виконання процесу, замовнику лишається лише надати документи та оплатити встановлений рахунок.

Значення апостильованих документів

Тільки з проставленим апостилем-штампом документи мають юридичну силу на території країн, які підписали Гаазьку конвенцію. Без нього офіційні папери не матимуть жодної цінності, тому не будуть прийматися державними та приватними установами. Важливо виконати апостилювання в Україні перед виїздом за кордон, щоб не зіштовхнутися з проблемами.