Поліграф – це спеціальний пристрій, що тонко реагує, фіксує та аналізує зміну емоційного стану людини. Апарат служить для виявлення брехні у відповідях, адже люди не завжди хочуть або можуть говорити правду.
Як працює апарат?
Принцип роботи поліграфа полягає в фіксуванні реакцій організму людини під час проходження тестування. При опитуванні активується робота парасимпатичної та симпатичної нервової системи. Це викликає:
- тахікардію (збільшення частоти сердечних скорочень);
- артеріальну гіпертензію (підвищення кров’яного тиску);
- емоційну напругу.
Поліграф реєструє дані, які передають датчики, що кріпляться до тіла людини. Апарат не визначає рівень брехні у відповідях. Обробкою інформації займається поліграфолог.
Ефективність методики
Перевірка на поліграфі має проводитись кваліфікованим спеціалістом, який зможе правильно трактувати одержані дані. Достовірність результатів залежить від правильно підібраних питань та їх кількості. Є теми, яких не торкаються в процесі опитування. Це релігія, політика та сексуальна орієнтація. Якщо тест на поліграфі проведено правильно, то рівень точності буде не нижче 90%
Хто може пройти тестування?
Раніше перевірка на поліграфі широко використовувалася в криміналістиці для одержання достовірних даних. Зараз послугою можуть скористатись всі бажаючі вирішити спірні питання та готові правдиво відповісти на ряд запитань. Послугою користуються в медичних закладах, а також при вирішенні сімейних конфліктів, проведенні службового розслідування. В цілях забезпечення кадрової безпеки, співробітникам комерційних структур рекомендують пройти поліграф. Це дає змогу оцінити рівень кваліфікації робітника, наявність у нього шкідливих звичок, наркозалежності.
Процедура опитування цілком безпечна для здоров’я, але має ряд обмежень. Послуги поліграфа не проводять особам, що знаходяться в стані наркотичного чи алкогольного сп’яніння. Також протипоказом є:
- вагітність;
- вік до 16 років;
- хвороби серцевої та дихальної системи;
- гострі вірусні та інфекційні захворювання;
- психічні розлади.
Не проводять опитування особам, що знаходяться в стресовому стані, виснаженні після хвороби чи безсонної ночі.
Підготовка до тестування
Перед сеансом тестований підписує угоду на проведення опитування. Там він зазначає, що свідомо і добровільно погоджується на проведення тесту. Напередодні процедури слід відмовитись від вживання алкоголю та добре виспатись. Якщо особа вживає ліки, що підвищують артеріальний тиск, впливають на нервову систему(пригнічують або збуджують), містять спирт, то про це обов’язково треба сказати поліграфологу. Крім того, не можна проводити сеанс, коли людина хвора. Навіть незначне нездужання може спотворити дані поліграф видасть хибний результат.
Джерело: https://polygraph-kiev.com/