Нажмите "Enter" для пропуска содержимого

Адвокат: що важливо знати про фіктивне розірвання шлюбу?

адвокат

У судовій практиці зустрічаються випадки, коли подружжя, яке розлучається, насправді не має наміру припиняти шлюбні відносини. У зв’язку із цим ст. 108 СК України передбачено поняття «фіктивне розірвання шлюбу» та порядок визнання його таким.

Причини фіктивного розірвання шлюбу

Як і у разі укладення фіктивного шлюбу, фіктивне розірвання шлюбу може здійснюватися з метою отримання певних матеріальних благ двома або одним із подружжя (реєстрація місця проживання, отримання роботи, майна, будь-яких матеріальних вигод, пільг, введення в оману кредиторів, приховування майна від конфіскації і таке інше).

Проте на практиці можна спостерігати й інші випадки фіктивного розірвання шлюбу. Наприклад, якщо в одного з подружжя є двоє неповнолітніх дітей (одна дитина від попереднього шлюбу, а інша від нинішнього), то з метою зменшення розміру аліментів на дитину від попереднього шлюбу особа розриває нинішній шлюб (фіктивно), і нібито сплачуючи аліменти на двох дітей, тим самим зменшує розмір аліментів щодо першої дитини.

Стаття 108 СК України передбачає можливість визнання судом розірвання шлюбу фіктивним, якщо його було розірвано державним органом РАЦС за заявою подружжя, яке не має дітей (ст. 106 СК України).

Хто зацікавлений у визнанні розірвання шлюбу фіктивним?

Такою особою може бути один із подружжя, якого інший ввів в оману, схиливши до подання спільної заяви про розірвання шлюбу з метою отримання певного блага, а потім таємно зареєстрував повторний шлюб, або інша особа, права якої будь-яким чином порушуються фактом фіктивного розірвання шлюбу (діти, організація, що надає житло тощо).

Крім того, зацікавленою особою може бути кредитор, який бажає отримати від подружжя борг або відшкодувати майнові збитки; дружина від першого шлюбу, яка зацікавлена у тому щоб її діти отримували аліменти у більшому розмірі; нарешті, один із подружжя, обдурений другим із подружжя задля інтересів сім’ї тощо.

Підтвердження фіктивного характеру розірвання шлюбу

Як зазначають адвокати щодо підстав фіктивності, позивачу відповідно до статті 81 ЦПК України необхідно довести суду, що розірвання шлюбу мало фіктивний характер, що один із подружжя не мав наміру припиняти шлюбні правовідносини.

Такими доказами насамперед мають бути свідчення про те, що подружжя продовжує сімейне життя, виховує спільних дітей, проживає в одному будинку, їздить в одному автомобілі на роботу, батько піклується про дітей, сім’я разом відпочиває на дачі або в санаторії, дружина завагітніла і т.і.

На прохання позивача суд може перевірити місце проживання колишнього подружжя та переконатися, що у них загальні спальня, посуд, холодильник, шафа, де знаходиться одяг подружжя, білизна тощо.

Рішення суду

Взагалі, навіть юристу довести фіктивність розірвання шлюбу досить складно та проблематично, але за наявності відповідних доказів суд приймає рішення про визнання розірвання шлюбу фіктивним та одночасно про анулювання відповідного актового запису державного органу РАЦС.

Як зазначається у правовій літературі, залишається проблема у визнанні фіктивності розірвання шлюбу у разі неможливості реалізації особою своїх спадкових прав після смерті іншого з подружжя. Слід зазначити, що визнання розірвання шлюбу фіктивним з померлою особою не відновлює сімейні правовідносини іншої людини, оскільки зі смертю однієї з них шлюб все одно припиняється.

Якщо вам потрібна юридична допомога у справі про визнання розірвання шлюбу фіктивним, слід звернутися за правовою допомогою до юридичної компанії, адвокати яких є досвідченими фахівцями у сфері сімейного права.